HOROSKOP MAJÓW

 

Turkus 1 II – 21 II | Onyks 22 II – 13 III | Diament 14 III – 2 IV | Rubin 3 IV – 22 IV | Szafir 23 IV – 12 V | Agat 13 V – 1 VI | Chalcedon 2 VI – 21 VI | Selenit 22 VI – 10 VII | Szmaragd 11 VII – 30 VII | Topaz 31 VII – 19 VIII | Jadeit 20 VIII – 9 IX | Karneol 10 IX – 30 IX | Lazuryt 1 X – 20 X | Opal 21 X – 9 XI | Akwamaryn 10 XI – 30 XI | Koral 1 XII – 20 XII | Ametyst 21 XII – 9 I | Malachit 10 I – 31 I

 

————————————————

 

Turkus 1 II – 21 II

 

Turkus – to niezwykła osobowość. Jest prawy i uczciwy – można powierzyć mu tajemnice i majątek – sprawiedliwy, zgodny i życzliwy powyżej średniej krajowej. Spieszy z pomocą bez namysłu i nie oczekuje niczego w zamian. Nie pojmuje wyrachowania i oburza się słysząc o zasadzie „coś za coś”. Nie spodziewa się wdzięczności i dziwi się, spotykając z jej dowodami. Pomaga tylko dlatego, że ktoś tego potrzebuje: rodzina, przyjaciele lub całkiem obcy człowiek.Jest uprzejmy, cierpliwy i dyskretny, wysłuchuje zwierzeń, łagodzi spory i godzi zwaśnione strony. To jego życiowa rola – mediator. Turkus jest mile widziany w każdym towarzystwie, gdyż natura obdarzyła go wdziękiem, prostolinijnością i komunikatywnością. Jest gościnny i hojny, odda przysłowiową ostatnią koszulę komuś znajdującemu się w potrzebie. Nigdy się nie narzuca, zawsze uszanuje czyjąś wolę; apodyktyczność jest mu całkiem obca. Turkus nie przywiązuje szczególnej wagi do spraw finansowych, ale często potrafi robić dobre interesy. Bardzo lubi podróże, bez problemów adaptuje się w nowych miejscach i sytuacjach, łatwo zawiera znajomości. Interesują go eksperymenty i wszelkie nowinki z różnych dziedzin. Turkus łatwo się uczy, jest bystry i często wszechstronnie uzdolniony. Większość ludzi urodzonych w tym znaku wybiera zawód lekarza, opiekuna społecznego, weterynarza, nauczyciela, aby z racji wykonywania swojej profesji móc pomagać. Słabą stroną Turkusa jest zdrowie. Trapią go różne dolegliwości, nie cieszy się dobrą kondycją fizyczną, ale nigdy nie narzeka i nie zamęcza otoczenia swoimi kłopotami zdrowotnymi.Niemal idealny wizerunek tego znaku zakłóca raczej nieduża uczuciowość. W prawdzie jest subtelny i delikatny, ale obce są mu burze namiętności, nie dajc się ponieść temperamentowi. Zdobycie jego uczuć to zajęcie dla wyjątkowo wytrwałych, wymaga czasu, wielu zabiegów i cierpliwości. Jeśli jednak uda się wkraść w jego łaski, Turkus jest wiernym partnerem.

————————————————

 

Onyks 22 II – 13 III

 

Onyks – Niezwykle rzadko się zdarza, by życie Onyksa było usłane różami. Zazwyczaj boryka się z różnymi przeciwnościami losu, ma kłopoty i trochę pecha. Wiele problemów sam sobie przysparza, gdyż jest niezdecydowany, mało energiczny i nieco chwiejny – przerzuca się z pomysłu na pomysł, zmienia poglądy i życiowe cele. To typowy słomiany ogień, brak mu wytrwałości, pracowitości również nie można zaliczyć do jego zalet. Wszystko to sprawia, że większość projektów Onyksa pozostaje w sferze marzeń. Później oskarża się o brak silnej woli, zmarnowanie szansy, ale z trudem przychodzi mu coś zmienić na lepsze. Onyks jest zdolny, ma doskonałą pamięć, duże zdolności językowe i wrażliwość muzyczną. Niezbyt dobrze radzi sobie z materialną stroną życia, nie potrafi robić interesów, ale jakby na osłodę fortuna mu sprzyja. Ma szczęście do drogich prezentów, darowizn, spadków i wygranych na loterii. Onyks ma kłopoty towarzyskie, trudno zawiera znajomości, jest nieśmiały i niezwykle przeczulony na swoim punkcie. Panicznie boi się krytyki i śmieszności. Bardzo łatwo urazić go nawet żartobliwym docinkiem. Obrażony odsuwa się, potrafi nawet zerwać znajomość i do końca życia nie wybaczyć złośliwości, czy ostrej krytyki. Jednocześnie uzależnia się od otoczenia, od ludzi obdarzonych silną osobowością; pozwala się tyranizować i nie bardzo potrafi się wyzwolić spod wpływu. Cierpi w milczeniu, zżyma się, zdajc sobie sprawę z faktu, że jest manipulowany. Narzeka, że czujc się jak marionetka na sznurkach, ale nie umie zmienić tego stanu rzeczy. Często sprytni znajomi czy współpracownicy wykorzystują go, zrzucając na jego barki własne sprawy. Dopóki nie urażą uczuć własnych Onyksa, wszystko przcbiega zgodnie z ich planem. Onyks w miłości szuka wsparcia i zrozumienia dla swoich słabości, ale najczęściej trafia pod pantofel życiowcgo partnera. Nie umie rozróżnić chęci wspierania w ciężkich chwilach od despotyzmu. Onyks bardzo lubi podróże i dalekie wędrówki bcz celu; ot, dla samej przyjemności zmiany micjsca. To dla niego najlepsze lekarstwo na życiowe trudności, tyranizującą rodzinę i kolejny nic zrealizowany pomysł.

————————————————

 

Diament 14 III – 2 IV

 

Diament – w tym znaku spotykamy wyjątkowo różnorodne charaktery, sprzeczne usposobienia, ale nigdy nic spotkamy bezbarwnej i szarej postaci. Niektóre Diamenty mogą poszczycić się niezwykłą pracowitością, nieugiętą wolą i żelazną konsekwencją, lecz większość przedstawicieli tego znaku jest niestabilna, humorzasta i uparta bez względu na to, czy ma rację, czy też się myli. Diament zawsze rozsadza energia, podejmuje się kilkunastu przcdsięwzięć jednocześnie, chce wszystko przebudować – ot tak sobie, często z nudów. Byle tylko zmienić cokolwlek ! Potrafi też zmieniać poglądy jak rękawiczki, dlatego iż uległ nagłej fascynacji. Diament nie ufa cudzemu doświadczeniu, nie przyjmuje ustalonych prawd i dogmatów. O wszystkim chce przckonać się sam, jest nieostrożny, kieruje się impulsem chwili, kaprysem i zachciankami. Często źle na tym wychodzi, ale nic umie zmienić swego podejścia raczej powie z dumą „wiem już, że ogień rzeczywiście parzy”. Jest inteligentny i bystry, ale źle się uczy, gdyż na dłuższą metę właściwic wszystko go nudzi. Jeśli nagle zainteresuje się jakimś przcdmiotem – zakasuje nawet prymusów. Podstawową cechą tego znaku jest ambicja i żądza władzy. Już jako dziccko tyranizuje rodziców i nie uznaje żadnych autorytetów. Nie zabiega o popularność, obca mu dyplomacja i delikatność. Uwielbia kłótnie i szermierki słowne, podczas których nic przebiera w środkach. Jest przesadnie szczery i bezpośredni, nic kryje nawet najbardziej kontrowersyjnych poglądów. Ośmiesza cudze zdanie, nie uznaje zwykłej dyskusji, jest złośliwy i ironiczny, uderza „poniżej pasa”. Szybko zraża do siebie ludzi, ale wcale się tym nie przejmuje. Kobieta Diament przyciąga uwagę mężczyzn swoją urodą, lecz natura pozbawiła ją seksapilu i kokieterii – to typowy kumpel. Ma dość „siermiężne gusta”, nie interesuje się ciuchami, porcelaną i serwetkami, ucieka od kuchni, sprzątania i haftowania, woli raczej naprawić samochód. Na życiowego partnera wybiera mężczyznę słabego, który natychmiast trafia pod kapeć wspaniałej małżonki. Często nawet największy pantoflarz przerazi się ogromem despotyzmu pani Diament. Diamentowi trudno o szczęście w miłości: nawet jeśli kocha, to nie ustąpi na krok, nie dostosuje się, właściwie prowadzi taki sam tryb życia jak przed ślubem. Związek może przetrwać, jeśli partner pójdzie na kompromis. Diament nie jest romantyczny i łatwo godzi się z porażką, nie przeżywa rozstania, po prostu idzie dalej swoją drogą. Ten znak lubi ryzyko i sport, w którym można wykazać się siłą i wytrzymałością jak: polowanie, alpinizm, wyścigi motocyklowe czy boks. Diament jest aktywny, wytrzymały fizycznie, chce zawsze być lepszy i silniejszy.Wybiera zawód, w którym niezbędna jest siła fizyczna i szybkość decyzji.

————————————————

 

Rubin 3 IV – 22 IV

 

Rubin – to silna indywidualność, ale… raczej mało sympatyczna. Jest zdecydowany, twardy i despotyczny, jeśli coś postanowi, „po trupach” dąży do celu. Rubin nie zastanawia się, czy działa cudzym kosztem, czy wyrządza komuś krzywdę. On idzie do przodu jak czołg, ściśle wytyczoną przez siebie drogą i nie cofa się przed „’ niczym. W najgroźniejszych sytuacjach nie traci głowy, zawsze opanowany opracowuje dalszy plan bitwy. Dla wszystkich Rubinów wspólna jest metoda działania, tylko różne są cele. Jedni poświęcają wszystko dla sławy, inni dla władzy, a jeszcze inni kochają pieniądze. Ci ostatni gromadzą każdy grosz aż do skąpstwa, przy tym niezbyt istotne jest źródło pieniędzy – byle tylko nie wysychało. Rubiny potrafią robić doskonałe interesy, mniej lub bardziej uczciwe. Można powiedzieć, że same wchodzą im w ręce najdziwniejsze okazje zarobienia pokaźnej gotówki. Rubin jest ekspansywny, energiczny, lubi wysuwać się na czoło grupy i podporządkować sobie otoczenie. Przy tym nie jest dla swych podwładnych troskliwym ojcem, a raczej groźnym tyranem. Nawet jeśli śpieszy z pomocą, to tylko tym, którzy uznają jego wyższość. Jeżeli zwrócimy się z prośbą o pomoc do przedstawiciela tego znaku, najpierw musimy wysłuchać ostrej krytyki naszego postępowania, potem pokaźnej dawki dobrych rad, które Rubin ma przygotowane na każdą okazję. Następnie trzeba zgodzić się z przedmówcą, przyznać się do winy, a wówczas już bardzo chętnie pomoże, poświęcając swój wolny czas. Oddając mu sprawiedliwość trzeba przyznać, że bardzo często ma rację, a jego rady są zazwyczaj rozsądne i praktyczne. Rubin doskonale radzi sobie w codziennym życiu, jest bardzo pracowity, trzeźwo patrzy na świat i nigdy nie czeka na cud. N atura obdarza ten znak rozmaitymi talentami, dając zawsze zdolności organizacyjne i umiejętność kierowania ludźmi. Rubinowi trudno zaimponować, od dzieciństwa jest nieposłuszny , egoistyczny i odważny. Rzadko spotykamy w tym znaku zapalonych podróżników. Rubin raczej niechętnie wyrusza z domu, gdyż łatwo przywiązuje się do rodzinnych stron. Jednak propozycja intratnej posady lub znacznie lepszego mieszkania przypina mu skrzydła do ramion, szybko pakuje walizki i odjeżdża nawet bardzo daleko. Nie ogląda się za siebie i nie wspomina, gdyż obcy mu sentymentalizm. Potrafi sobie wytłumaczyć, że to było najlepsze wyjście ! Kobiety urodzone w tym znaku są ambitne i nieustępliwe, mądrze kierują domownikami i nie potrzebują opieki. Rubin jest niezbyt uczuciowy i obdarzony małym temperamentem to trzeźwy realista, który dokładnie i na zimno ocenia partnera. Przeważnie szuka kogoś podobnego do siebie, a jeśli partner nie spełnia oczekiwań, wytyka mu to na każdym kroku. Dom Rubina rzadko bywa oazą ciszy i spokoju.

————————————————

 

Szafir 23 IV – 12 V

 

Szafir – Według Majów Szafiry to wybrańcy bogów, wróżono im długie i szczęśliwe życie. Ten znak charakteryzuje się wyjątkowym rozsądkiem, ostrożnością i życiową mądrością, a przy tym wyraźnie sprzyja mu szczęście. Idzie przez życie prostą drogą, nie uznaje krętactw, kłamstewek i wybiegów. Szafir jest niezwykle uczciwy, solidny, pracowity i wytrwały. Gdy podejmuje działanie, rozpatruje wszystkie aspekty wierząc, że „diabeł siedzi w szczegółach”. Jest precyzyjny, nigdy nie zapomina o terminach – woli nawet dość długo czekać, niż miałby się spóźnić o minutę. Ma duże szanse, by zajść w życiu bardzo wysoko, ale nie uznaje wspinaczki po szczeblach kariery kosztem innych. Zawsze liczy się z ludźmi i uważnie obserwuje skutki swoich działań. Szafir potrafi nawet zrezygnować np. z przyjęcia wyższego stanowiska, jeśli czuje, że kogoś skrzywdzi albo że jest to dla tego kogoś ogromna i jedyna szansa. Jest optymistą, wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę, która i tak podsunie mu inną okazję. Możliwość okazania wielkoduszności bardzo poprawia mu samopoczucie. Szafir cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem otoczenia. Ten prawie świetlany wizerunek mącą nieco dwie cechy: spory egoizm, który jednak nie zagraża otoczeniu, i ogromny krytycyzm. Szafir jest toleranccyjny tylko wobec dalszych znajomych. Od przyjaciół wymaga niezmiernie dużo: nieskazitelnej uczciwości, rzetelności, konsekwencji, prawego postępowania i określonego sposobu bycia. Bardzo trudno się zaprzyjaźnia, ale jeżeli już się do kogoś przekona, jest oddany i wierny. Mimo tego przyjaciele i rodzina czują się na cenzurowanym, muszą stale mieć się na baczności, gdyż zrażony Szafir odchodzi, nie oglądając się za siebie. Podobnie zachowuje się w miłości, dużo wymaga od partnera, musi go szanować, a zraniony nigdy nie wróci. Nie uznaje pustych drklaracji, jeżeli coś obieca to z „pełną świadomością” i konsekwentnie tego dotrzyma. W małżeństwie odpowiedzialny i wierny, poświęca i się dla najbliższych, ale wymaga uznania go za głowę rodziny. Panie Szafiry mają duży talent pedagogiczny, potrafią poradzić sobie nawet z najbardziej niesfornymi pociechami. Szafiry są urodziwe, cieszą się powodzeniem u płci przeciwnej nawet w starszym wieku. Znak ten lubi przyrodę, odpoczynek wśród zieleni i nad wodą, kocha zwierzęta, często z wyboru mieszka na wsi. Niechętnie podróżuje, jest zwolennikiem osiadłego życia i pełnej stabilizacji. To domator, który dąży do wygodnego i luksusowego życia. Szafiry nie są zbyt zdolne i bystre, ale nadrabiają pracowitością; dzięki niej przeważnie osiągają w życiu to, co zaplanowały.

————————————————

 

Agat 13 V – 1 VI

 

Agat – Ludzie urodzeni pod wpływem tego znaku to kalejdoskop osobowości. Trudno znaleźć cechy zbieżne. Są galerią najróżniejszych typów. Niektóre Agaty są poważne, odpowiedzialne, sumienne i pracowite, traktują życie serio i zawsze wywiązują się z danego słowa. Według Majów jednak znakomita większość przedstawicieli tego znaku, to szczyt lekkomyślności, zmienności, czasem wręcz nieodpowiedzialności. Trudno im ufać, ignorują ludzi, udają, że wysłuchują cudzych zwierzeń, choć w gruncie rzeczy mało ich to obchodzi. Są tylko zdolni do poklepania po ramieniu i udzielenia paru zdawkowych rad: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze”. W ciągu sekundy zapominają o co chodziło i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku pędzą gdzieś przed siebie. Ich żywiołem jest ruch, nowości, ploteczki, podróże. Bardzo chętnie zmieniają pracę, mieszkanie i wędrują po świecie. Wiele Agatów to typowy słomiany ogień, zapalają się do nowej sprawy, by porzucić ją w połowie drogi. Są potem zdziwieni i rozczarowani, lecz winą za swe porażki zazwyczaj obarczają otoczenie. Są kontaktowi i rozmowni, łatwo adaptują się w nowym środowisku, choć ich serdeczność i uczynność jest powierzchowna i zdawkowa. Mają wielu znajomych, lecz mało przyjaciół, gdy przy bliższym poznaniu większość ludzi wyczuwa tę zdawkowość. Nie przejmują się tym zbytnio, zawsze zajęci sobą i swoimi sprawami. Nie zwracają też uwagi na opinię otoczenia o sobie, lubią bulwersować ekstrawaganckim zachowaniem, postępować wbrew utartym zwyczajom i być obiektem plotek. Ważne, że ludzie o nich mówią, a co, to już doprawdy nieistotne. Agat lubi pieniądze, ale nie poświęca się zdobywaniu majątku; żyje dniem dzisiejszym. Ponieważ jest rozrzutny, często w jego portfelu hula wiatr, ale nie spędza to Agatowi snu z powiek. Trochę pożyczy, coś kupi i sprzeda, i udaje mu się żyć na niezłym poziomie. Jest sprytny, ma szczęście do hazardu, a także znajdowania wartościowych przedmiotów. Agat wierzy, że fortuna mu sprzyja i przeważnie ma rację. Przedstawicieli tego znaku łączą: inteligencja, refleks, zdolność podejmowania szybkich decyzji, bystrość i wszechstronne uzdolnienia. Wśród Agatów spotykamy artystów, dziennikarzy, pisarzy i handlowców. Nie jest zbyt uczuciowy, ulega krótkotrwałym fascynacjom, często wdaje się w romanse i rozwodzi, nawet kilka razy w życiu; wszak lubi zmiany w każdej dziedzinie. Panie są zaprzeczeniem pojęcia kury domowej. Biegają na ploteczki, flirtują, wściubiają nos w cudze sprawy – zapominając o brudnych garnkach, stercie koszul do prasowania i lekcjach dzieci. Ludzie spod tego znaku nie są najlepszymi rodzicami: egoistyczni, zawsze czymś zajęci, wychowują dzicci „na żywioł”. Mały Agat jest pomysłowy, ruchliwy, trochę złośliwy, uczy się niezbyt dobrze. Oceny ma jednak wysokie, gdyż potrafi sprawiać wrażcnic, żc wszystko wie, zalcwając nauczycicla potokiem słów.

————————————————

 

Chalcedon 2 VI – 21 VI

 

Chalcedon – Chalcedon to znak fantastów i idealistów , żyjących w oderwaniu od rzeczywistości. Poświęcają się ideom, sprawom wyższej rangi, ale nie dają sobie rady z szarą codziennością. Przyszycic guzika, czy prosta naprawa domowa to sprawy często przekraczające ich siły. Chalcedon jest szczytem niepraktyczności, nie radzi sobie i denerwuje się drobiazgami czując, Że nie jest do tego stworzony. Chodzi jak kot swoimi drogami, ma o wszystkim własne zdanic i nie uznaje presji środowiska. Oryginał, często dziwak, nie znosi utartych szlaków, bardzo wcześnie odrywa się od rodziny i żyje po swojemu. Dla Chalcedona kultywowane rodzinnych tradycji i przekazywanie z pokolenia na pokolenie doświadczeń i zwyczajów jest niezrozumiałe. Żadnej sprawy nie zaakceptujc tylko dlatego, że „tak było zawsze”, jeśli nie czuje doń wewnętrznego przekonania. Jest inteligentny i lotny, lecz niezmiernie chaotyczny. Pragnie zająć się jednocześnie pięcioma sprawami, a myśli ma pochłonięte jeszcze pięcioma innymi. Brak mu cierpliwości, chce przez kilka dni nauczyć się języka obcego lub poznać tajniki obsługi komputera. Pragnie naprawiać świat, stworzyć program, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy naszej planety byliby szczęśliwsi, alc nie zauważa, że ktoś spośród rodziny lub przyjaciół potrzebuje pomocy. Rzadko się zdarza, by walczył o interesy jednostki. Jest ambitny, pragnie zajść wysoko, lecz nie za wszelką cenę. Nie dąży do tego, by zbić fortunę, a od władzy woli duchowe przewodnictwo. Nie uznlaje narzucania ludziom swej woli czy poglądów. Uważa, że każdy ma prawo żyć po swojemu. Przyjaźni się tylko z wybitnymi indywidualnościami, kocha dyskusje „aż po świt”. Ludzie przeciętni i mało inteligentni denerwują go, stara się w ogóle nie mieć z nimi do czynienia. W młodości woli starszych ludzi od rówieśników – potrzebuje guru, doświadczonego przewodnika, który wskażc mu drogą w życiu. Nie oznacza to jednak, że Chalcedon pójdzie tą właśnie drogą ! W szkole nie ma większych kłopotów, Uczy się łatwo i znacznie szybciej niż koledzy, chociaż jest ruchliwy i roztrzepany. Psychicznie dojrzewa wcześniej od równieśników, dlatego koledzy z klasy wydają mu się zbyt dziecinni. Jeśli ma przyjaciół, z którymi łączy go porozumienie intelektualne, to kontakty z nimi przedkłada nad więzy rodzinne. W miłości raczej stonowany, obca mu zaślepiająca namiętność. Ulega nagłym fascynacjom, bywa niewierny, ale jego „skoki w bok” są chwilowe i raczej nie zagrażają trwałości związku. W małżeństwie szuka przede wszystkim porozumienia duchowego. Nigdy nie zawrze związku z rozsądku – dla pieniędzy czy podniesienia statusu społecznego. Nawet w najbardziej udanym małżeństwie pragnie zachować spory margines wolności osobistej, nie marzy też o gromadce dzieci. Oddać siebie, zrezygnować ze wszystkiego potrafi tylko dla wyższej idei. Kobiety są atrakcyjne, dowcipne i pociągające, ale nie znoszą domowych obowiązków.

————————————————

 

Selenit 22 VI – 10 VII

 

Selenit – Selenit nie ma łatwego życia, gdyż nie potrafi walczyć o swoje prawa, obca mu przebojowość i pewność siebie. z trudnych sytuacji woli usunąć się bez walki i pozwolić wyprzedzić się ludziom mniej zdolnym i inteligentnym, ale silniejszym psychicznie. Większość Selenitów ma miękki, wręcz słaby charakter, są łagodni i spokojni, a mężczyźni nawet nieco zniewieściali. Przeważnie nie nadają się na eksponowane, kierownicze stanowiska, sami zresztą unikają tego rodzaju pracy jak ognia. Selenit bardzo trudno zawiera znajomości, jest nieufny, a przy tam nieśmiały i pełen wewnętrznych zahamowań. Źle się czuje w towarzystwie osób hałaśliwych, swobodnych i rubasznych; staje się przy nich jeszcze bardziej skrępowany i onieśmielony. Sam jest delikatny, taktowny i grzeczny i tego samego oczekuje od ludzi. Jego manierom nie można nic zarzucić. Bardzo łatwo go urazić, jest nieco przeczulony. Narażony na złośliwe kpinki zamyka się w sobie i nie potrafi dać odporu ironii. Daje się zakrzyczeć, a ośmieszony nie broni się, tylko odwraca od świata, milczy i cierpi. Przegrywa w kłótniach, w ostrej rywalizacji, wszędzie tam, gdzie ma do czynienia z przebojowym i hałaśliwym przeciwnikiem. Rzadko otwarcie okazuje swój gniew i pretensje, a zamiast krzyknąć – zrzędzi i gdera. Selenit najlepiej czuje się w wąskim gronie najbliższych przyjaciół i w czterech ścianach własnego domu. Nie lubi zmian, woli pracować za marne grosze, ale wśród dobrze znanych osób. Ciężko znosi przeprowadzki, bardzo rzadko zdarza się, by zmienił adres. W większości sytuacji życiowych wybiera nawet gorsze warunki, ale dobrze znane. Najwy żej ceni sobie wydeptane kapcie, choćby były za małe. Jest konserwatystą i tradycjonalistą, wśród Selenitów trudno spotkać rewolucjonistów, nowatorów i wynalazców. Wyjątkowo ostrożny w Sprawach finansowych, długo zastanawia się nad każdym poważniejszym wydatkiem. Nie lubi ryzyka i hazardu, nie ma w sobie nic z prawdziwego businessmana. Ma zamiłowania i talenty twórcze, jego żywiołem jest muzyka i poezja. Ma dobrą pamięć, żywą wyobraźnię i spore zdolności aktorskie. Selenit jest wspaniałym gawędziarzem, potrafi barwnie i żywo, używając oryginalnych przenośni i porównań, opisywać nawet codzienne wydarzenia. Ma też poczucie humoru, nieco zabarwione ironią, ale nigdy złośliwością. W miłości i przyjaźni nie jest stroną atakującą, czeka na zachęcający gest partnera. Jest uczuciowy, wierny i oddany, ale trudno zyskać jego zaufanie. Rodzina odgrywa w życiu Selenita dominującą rolę, wysoko ceni nawet dalekie powinowactwo. Potrafi poświęcić się i wiele znieść w imię trwałości rodziny. Pani Selenit jest marzycielska, czuła i subtelna, to stuprocentowa kobieta w pozytywnym i negatywnym sensie tego słowa. Często przeżywa miłosne rozczarowania, a jeśli zawiedzie się w małżeństwie, jej świat bez reszty zapełnią dzieci. Jest czułą, pobłażliwą i zaślepioną matką. Wiele kobiet ma niezwykłą intuicję, graniczącą wręcz z jasnowidzeniem. Dzieci z tego znaku są ciche, bojaźliwe, nieśmiałe i płaczliwe. Dobrze się uczą, są grzeczne, ale wymagają troskliwej opieki. Trzeba łagodnie zwalczać lęki i kompleksy, a także budować pewność siebie małego Selenita.

————————————————

 

Szmaragd 11 VII – 30 VII

 

Szmaragd – osoby urodzone pod wpływem tego znaku mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Są energiczne i pracowite, dynamiczne i pomysłowe. Postawa Szmaragda wobec ludzi jest niezwykle pozytywna. Bezinteresowny i życzliwy, pierwszy ofiarowuje swą pomoc nie czekając, aż ktoś się do niego zwróci. Życie Szmaragda obfituje w burzliwe i trudne chwile, wiele razy splot niezależnych od niego okoliczności układa się niepomyślnie. Często zdarza się, że musi bardzo wcześnie się usamodzielnić i dawać sobie radę z kłopotami, które niejednokrotnie go przerastają. Szmaragd jednak się nie poddaje, wykazuje dojrzałość i odpowiedzialność. To poczucie odpowiedzialności zostaje mu na całe życie i przysparza wielu kłopotów. Bierze na siebie za dużo obowiązków , którym nie może podołać. Wiele jego pomysłów pozostaje w sferze marzeń: za dużo jednocześnie planuje i rozprasza się na drobiazgi. To trochę słomiany ogień, angażuje się w różne sprawy, ale na krótko; po pewnym czasie nawet najbardziej ekscytujące projekty nużą go. Taka postawa większości przedstawicieli tego znaku sprawia, że nie mogą poszczycić się poważnymi sukcesami w życiu. Lepiej radzą sobie jako twórcy, literaci i plastycy. Tu bardziej liczy się pomysł, którego nigdy Szmaragdowi nie zabraknie. Rzadko jednak się zdarza, by Szmaragd oddał swą pracę w terminie. Znak ten lubi bogate życie towarzyskie i liczne grono znajomych. Jego miły sposób bycia, serdeczność i chęć niesienia pomocy, to poważne atuty w przyjaźni. Jednak, jak na ironię, Szmaragd częściej spotyka Się z pretensjami niż z wdzięcznością. Pragnie pomóc, obiecuje złote góry, ma wspaniałe chęci, ale nie jest w stanie ich zrealizować. Bardzo często pada też ofiarą naciągaczy. Jest łatwowierny i nie może pogodzić się z myślą, że ktoś go nabiera. Szuka dla naciągacza usprawiedliwień, pewne sprawy próbuje traktować jak pomyłkę, nigdy złą wolę. Efekt postępowania Szmaragda jest taki, że otoczenie stawia mu coraz wyższe wymagania i coraz bardziej otwarcie okazuje niezadowolenie. W sprawach sercowych cieszy się dużym powodzeniem, ale i na tym polu jego łatwowierność daje mu się we znaki. Nie jest dobrym psychologiem i nie potrafi dokonać właściwego wyboru. Swe, niestety dość częste, zawody miłosne ciężko przeżywa, gdyż sprawy uczuciowe odgrywają w jego życiu istotną rolę. Kobiety są niepraktyczne, czułe, rozpieszczające całą rodzinę i przesadnie pobłażliwe dla dzieci. Małe Szmaragdy są miłe, pomysłowe i ruchliwe. Ich wychowanie to trudny orzech do zgryzienia, gdyż wpadają im do głowy najbardziej szalone pomysły.

————————————————

 

Topaz 31 VII – 19 VIII

 

Topaz – to urodzony dyplomata, świetnie daje sobie radę z ludźmi, potrafi łagodzić spory i przekonać do swych racji nawet zagorzałego antagonistę. Jest pogodny, wesoły i optymistycznie patrzy w przyszłość. Nie zadręcza się kłopotami, ufając, że wszystko ułoży się po jego myśli. Lubiany w każdym środowisku za życzliwość i wyrozumiałość, podnosi na duchu zmartwionych, zaraża swym optymizmem. Doprowadzony do ostateczności wpada w gniew, ale na krótko, bowiem dość dobrze panuje nad swoją porywczością. Umie też wybaczać krzywdy, jest tolerancyjny dla cudzych błędów. Jest próżny – łasy na komplementy i pochlebstwa, sam zresztą chętnie się nimi posługuje. Zdaje sobie doskonale sprawę, że niewielu ludzi nie lubi pochwał. Przesadnie pewny siebie, ufa że nie ma sprawy, z którą nie dałby sobie rady. Tymczasem z wieloma rzeczami nie radzi sobie, gdyż jest chaotyczny, niedokładny i brak mu wytrwałości. Uważa się Za nieomylnego, pragnie, by otoczenie liczyło się z jego zdaniem, uwielbia dawać dobre rady i obraża się, gdy ktoś nie stosuje się do jego wskazówek. Silną cechą tego znaku jest ambicja. Topaz pragnie zrobić karierę, lecz nie cudzym kosztem. Nie uznaje podstępów i intryg, chce dojść do celu prostą drogą, którą toruje sobie, raczej pochlebiając odpowiedniej osobie, nie zaś kopiąc dołki pod konkurencją. Mimo niekonsekwencji zazwyczaj udaje mu się zdobyć eksponowane stanowisko. Lubi podróżować i poznawać nowych ludzi. Nie jest domatorem, samotny i zamknięty w czterech ścianach czuje się fatalnie. Akceptuje tylko dom tętniący życiem, pełen gości, a przy tym luksusowo urządzony by mógł się nim pochwalić. Lubi urządzać wystawne przyjęcia, jest gościnny i rozrzutny. Nie liczy się z kosztami, wyznając zasadę, że jego gościom nie może niczego zabraknąć. Nawet jeżeli po takiej kolacyjce zostanie z pustym portfelem, nic go nie odwiedzie od kupna najdroższych trunków i zakąsek. W związkach uczuciowych chce grać pierwsze skrzypce i czuć stały podziw partnera. Nie bardzo mu się to udaje, gdyż często przez małżeństwo dąży do podwyższenia swego statusu społecznego i materialnego. Chociaż nie można nazwać go materialistą kierującym się wyłącznie rozsądkiem, to przyjaźń i miłość łączy jednak z możliwością awansu. Kobiety są pełne wdzięku, kokieteryjne, od męża wymagają adorowania nawet dwadzieścia lat po ślubie. Nigdy nie poświęcają się całkowicie dla rodziny, muszą mieć czas i pieniądze dla siebie. Lubią ciuszki, biżuterię i przyjęcia, na których mogą zabłysnąć w nowej kreacji. Dzieciom chcą zaprogramować przyszłość według własnego pomysłu, nie licząc się z ich zdolnościami i zainteresowaniami. Jeśli pociecha zawiedzie pokładane w niej nadzieje lub po prostu pójdzie w życiu swoją drogą, pani Topaz nie ukrywa rozczarowania. Dzieci urodzone w tym znaku są miłe, bez zahamowań, niezależne i bardzo często przewodzą grupie rówieśników.

————————————————

 

Jadeit 20 VIII – 9 IX

 

Jadeit – Wróżbici Majów przepowiadali osobom urodzonym pod znakiem Jadeitu szczęście i opiekę gwiazd. Jadeit jest zaradny, praktyczny i potrafi doskonale dbać o własne sprawy. Ma o sobie bardzo wysokie mniemanie, uwielbia się przechwalać i wyolbrzymiać sukcesy. Czasem ponosi go fantazja w peanach na swoją cześć, chętnie dopisuje sobie zasługi. Do klęsk nie przyznaje się nigdy ! Rozczarowania nie blokują dalszej ekspansji, bardzo łatwo podnosi się po każdym upadku, ufając, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mimo iż nie jest przesadnym optymistą, wierzy w swoje szczęście. Jadeit jest wyjątkowo sprytny, potrafi wyłgać się z niewygodnych zobowiązań, w pracy nie przemęcza się, a przy tym dobrze zarabia. Ma żyłkę handlową, dobrze kalkuluje, a także sprzyja mu fortuna. Wie, jak ustawić się w życiu, umie wykorzystać każdą okazję. Przysłowiowy łut szczęścia sprawia, że Jaddeitowi wiedzie się w życiu lepiej niż na to zasługuje. Kochają go rodzice ( nawet gdy ma liczne rodzeństwo, zajmuje najważniejszą pozycję ), małżonek, pomagają przyjaciele, łatwo też znajduje protektorów i sponsorów. Jadeit nie jest bezwzględny, to raczej urodzony dyplomata; nawet gdy kimś manipuluje, nie posuwa się za daleko. Uczucia nie grają dla tego znaku roli pierwszoplanowej. Lubi mieć powodzenie i stara się o nie; panowie są ujmującymi dżentelmenami, panie kokieteryjne, ale niewiele się za tym kryje. Partner spodziewa się po Jadeicie cudownych, romantycznych przeżyć i burzy namiętności, tymczasem zamiast uczucia, znajduje rozsądek i duży temperament. Znak ten zawiera związek małżeński tylko z kimś znaczącym pod względem pozycji społecznej i materialnej. Pan Jadeit nie ożeni się z Kopciuszkiem, choćby najpiękniejszym. Mimo iż lubi pochwalić się swą partnerką, inne sprawy stawia na pierwszym miejscu. Jadeit lubi podróże, poznawanie nowych miejsc, chętnie przeprowadza się i wyjeżdża na długo. Stara się przy tym o nawiązanie korzystnych kontaktów z ludźmi i nie zaniedbuje żadnej okazji, by zarobić parę złotych. Kobiety chcą być najważniejsze, lubią się spóźniać na przyjęcia, starają się być obiektem zainteresowania wszystkich panów. Są śmiałe i łatwo nawiązują znajomości. Zwracają też uwagę na oprawę swej urody, ale są przy tym oszczędne i praktyczne, potrafią pomnożyć nawet nieduży majątek. Jako matka pani Jadeit nie jest zbyt czuła i troskliwa, stara się jak najszybciej usamodzielnić swoje pociechy. Mały Jadeit świetnie daje sobie radę: lubiany przez rówieśników, rozpieszczany przez rodziców i oceniany przez nauczycieli wyżej, niż na to zasługuje.

————————————————

 

Karneol 10 IX – 30 IX

 

Karneol – Natura obdarzyła ten znak wieloma pozytywnymi cechami. Karneol pogodnie patrzy na świat, ale nie jest lekkoduchem. Kieruje się w życiu zdrowym rozsądkiem i realizmem. Rzadko się zdarza, by popadł w kłopoty z powodu bezmyślności. Jest obdarzony życiową mądrością i potrafi uczyć się na własnych błędach. Czasem działa wiedziony impulsem, zareaguje gwałtownie, zadecyduje zbyt szybko i po fakcie żałuje swej porywczości. Karneol nie lubi słuchać cudzych rad ani korzystać z czyjegoś doświadczenia, kieruje się tylko własnymi ocenami i pomysłami. Rzadko zdarza się, by przedstawiciel tego znaku był wpływowy. Wobec ludzi jest bezpośredni i komunikatywny, ale nic dopuszcza do poufałości. Wybiera rolę obserwatora, choć zależy mu, by oceniano go jako życzliwego i spieszącego z pomocą. Opinia otoczenia jest dla niego niezwykle istotna, chce zdobyć autorytet i szacunek. Karneol jest bardzo ambitny, ale nie dąży do władzy i majątku. Pragnie sprawować „rząd dusz”, doskonalić własny charakter ( często niezwykłymi sposobami) i stale pogłębiać wiedzę. Ma szerokie i zazwyczaj nietypowe zainteresowania, fascynują go religie i filozofia. Wiele Karneoli wstępuje do jakiejś sekty, z upodobaniem ćwiczy zen lub jogę. Oryginalne zainteresowania i styl życia oraz niesłowność Karneola, a także tendencja do obiecywania rzeczy niemożliwych sprawiają, że zamiast szacunku zdobywa opinię dziwaka. Mimo tego jest lubiany i popularny w swoim środowisku. W znaku tym spotykamy wielu społeczników, w pełni zaangażowanych i poświęconych wielkiej sprawie. Karneol obdarzony jest talentem artystycznym i wyczuciem estetycznym. Ma bardzo dobry gust, lubi otaczać się ładnymi przedmiotami. Potrafi ciekawie urządzić mieszkanie, dopracowując najdrobniejsze szczegóły. Przywiązuje też dużą wagę do sposobu ubierania. Pani Karneol pragnie być podziwiana, stać się ośrodkiem zainteresowania i zbierać hołdy adoratorów. Zależy jej na zdobyciu wysokiej pozycji towarzyskiej i wiele dla tego poświęci. Pewna siebie, wierzy w swój wdzięk i urodę. Interesuje się wieloma sprawami głównie po to, by zabłysnąć, „sprzedając” te wiadomości na przyjęciu. Ma też często oryginalne hobby. Chce o wszystkim wiedzieć i wydawać autorytatywne sądy. Jako żona potrafi wiele poświęcić dla kariery męża i ciężko przeżywa jego porażki. Raczej rzadko jest na nie narażona, gdyż pani Karneol wie, na kogo postawić. Nie zwiąże się z niedorajdą życiowym, czy choćby mało przebojowym partnerem. W obec dzieci ma ogromne ambicje, pragnie zaprogramować im efektowną i intratną karierę, nie zważając na ich psychiczne predyspozycje. Mały Karneol jest bystry, inteligentny, dobrze się uczy, bryluje wśród rówieśników. Jest śmiały, trochę przemądrzały, ale bardzo sympatyczny.

————————————————

 

Lazuryt 1 X – 20 X

 

Lazuryt – Kapłani Majów wróżyli Lazurytowi długie, szczęśliwe i dostatnie życie. Jest zgodny i życzliwy dla ludzi, pogodny, z wiarą patrzy w przyszłość. Obca mu chorobliwa ambicja i żądza władzy. Pieniądze są d1a niego tylko środkiem do celu, cieszy się nimi, jeśli może z nich korzystac i urządzić sobie elegancko mieszkanie, czy kupić niezły samochód. Lazuryt prowadzi bogate życie towarzyskie, uwielbia przyjęcia, dancingi i wernisaże. Nie potrafi obejść się bez ludzi, pozostawiony sam sobie popada w melancholię. Pragnie być adorowany, podziwiany i najważniejszy. Nie przychodzi mu to z trudem, gdyż cieszy się powodzeniem towarzyskim ze względu na swe rozliczne zalety. Ma poczuci] humoru, jest taktownym dyplomatą, obsypuje komplementami, interesująco i barwnie opowiada skupiając uwagę słuchaczy. To typowa dusza towarzystwa, niepowtarzalny wodzirej; świetnie tańczy i potrafi śpiewać. Znany jest jako wytrawny organizator wystawnych przyjęć. Lazuryt jest dobrym przyjacielem dla przyjaciół, ale antagonistów zwalcza bezlitośnie. Jest apodyktycznym egocentrykiem, który zawsze musi mieć rację. Lubi dobre książki, naukę, pragnie przez całe życie pogłębiać wiedzę, chętnie też uczy innych. Jego pasją jest magia, wróżby, wszystko co tajemnicze i nieznane. Ma bardzo dobrą intuicję, zakrawającą czasem na jasnowidzenie. Lazuryt długo zachowuje młodzieńczy wygląd, dba o ( i tak dobrą ) kondycję fizyczną, lubi sport. Przepada za podróżami, fascynują go dalekie, egzotyczne kraje. Z Lazurytem lepiej się zaprzyjaźnić, niż w nim zakochać, gdyż życia rodzinnego nie stawia na pierwszym planie. Nie uznaje poświęceń i rezygnacji z własnej wygody, nudzi go szara codzienność. Jest bardziej przywiązany do rodziców niż do małżonka. z reguły późno wstępuje w związki małżeńskie, wyznając zasadę, iż należy korzystać z życia jak najdłużej. Cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, często przez małżeństwo awansuje społecznie i materialnie. Pani Lazuryt jest ładna, a przy tym potrafi doskonale podkreślić swoje walory i umiejętnie zatuszować niedostatki urody. Jest kokieteryjna, sympatyczna i co niezbyt często zdarza się – przyjacielska wobec kobiet. Jako pani domu potrafi stworzyć niepowtarzalną atmosferę, urządza wspaniałe przyjęcia, ale nie radzi sobie z obowiązkami domowymi. Mały Lazuryt jest wesoły, pełen wdzięku, rozpieszczany przez całą rodzinę. Ładnie mówi i szybko uczy się dobrych manier.

————————————————

 

Opal 21 X – 9 XI

 

Opal – dokładnie wie, czego oczekuje od życia, precyzyjnie wytycza sobie cel i uparcie dąży do niego, nie bacząc na przeszkody. To znak ludzi niezwykle konsekwentnych, zdecydowanych, a przy tym silnych i odpornych na przeciwności losu. Opal jest ambitny, jego plan na życie jest wszechstronny i trudny do zrealizowania. Pragnie sławy i władzy, szeroko pojmowanego awansu społecznego. Jeśli czymś się zainteresuje, angażuje się całkowicie, nie myśląc o szansach powodzenia i konsekwencjach, nie dopuszcza do siebie wątpliwości. Nikt i nic nie jest w stanie odwieść go od postanowień. Niezachwiana pewność siebie i upór pomagają mu w osiągnięciu celów prawie niemożliwych. Kieruje się logiką i intuicyjnym wyczuciem sytuacji. Jest przenikliwym obserwatorem, umie wyciągać prawidłowe wnioski i uczyć się nawet na cudzych błędach. Opal to inteligencja znacznie przewyższająca przeciętną, konkretność oraz umiejętność kierowania ludźmi. Bez kłopotów zdobywa autorytet, zraża jednak otoczenie pewnością siebie i przekonaniem o własnej nieomylności. Bezbłędnie ocenia ludzi, nie da się nabrać na fałszywe gierki, pozowanie czy też wymuszanie litości. Bywa altruistą, chętnie pomaga, ale tylko komuś, kto na to zasłużył. Często jest szorstki, obca mu dyplomacja. Zawsze mówi to, co myśli, krytykuje otwarcie ( nigdy bezpodstawnie ) i bez owijania w bawełnę. Działa szczerze i jawnie, nie znosi podstępów i intryg. Składa obietnice tylko wówczas, gdy jest pewien możliwości wywiązania się z nich. Nie rzuca słów na wiatr i najszybciej zraża się właśnie do osób niesłownych i niezdecydowanych. Nie znosi bezczynności, lenistwa i nudy. Opal jest czynny i tryskający energią przez całe życie, wciąż coś robi, coś planuje i czegoś pragnie. Odsunięty na boczny tor, „siłą” wysłany na emeryturę, popada w głęboką depresję. Gdy poczuje się niepotrzebny, załamuje się definitywnie. Znika jego odporność, gdy nie jest niezastąpiony. W miłości jest równie uparty, jeżeli postanowi kogoś zdobyć, tylko trzęsienie ziemi może mu popsuć szyki. Miłość przeżywa bardzo mocno, targają nim namiętności, ale nie można nazwać go wzorem wierności. Kobieta Opal jest silna, wytrzymalsza od większości przedstawicielek swojej płci, znosi wszelkie trudy życia. Jest zaborcza, upart i despotyczna, rządzi domem, dzieci trzyma krótko. Od wczesnego dzieciństwa uczy je życia i pokonywania przeszkód. Nie chełpi osiągnięciami swych pociech, widzi ich słabe punkty. Nie ma w sobie nic z zaślepionej matki. Mały Opal jest indywidualistą; uparty i nieposłuszny, często agresywny i niegrzeczny w cześnie dojrzewa psychicznie, szybciej od swych rówieśników zdobywa doświadczenia co daje mu ważną pozycję w grupie. Jego instynkt władzy ujawnia się od najmłodszych lat.

————————————————

 

Akwamaryn 10 XI – 30 XI

 

Akwamaryn – to bogata i trochę zagmatwana osobowość, trudna do rozszyfrowania. Wiele sprzecznych cech i zachowań sprawia, że zaskakuje ludzi nawet po kilku latach znajomaości. Ta tajemnicza postać szykuje niespodzianki miłe, ale i bardzo przykre ! Akwamaryn jest całkiem niezależny, odporny na wpływy otoczenia, nie potrafi uczyć się na cudzych błędach i nie przyjmuje nic „na wiarę”. Bezinteresowny, miły i życzliwy; nie przyjaźni się z kimś, bo tak wypada czy też się opłaca. Jest niezastąpionym przyjacielem na złe chwile – wierny i lojalny, nie szczędzi wysiłków, by wyciągnąć kogoś z tarapatów. Ufa ludziom, pozwala nabijać się w butelkę, ale gdy zorientuje się, że jest wykorzystywany, zraża się do końca życia. Zerwie wieloletnią znajomość i nawet nie obejrzy się za siebie. Nienawidzi cwaniactwa, wyrachowania i interesowności. Gdy na czymś mu zależy, staje się zdumiewająco energiczny i uparty, choć łatwiej się zmobilizuje, jeśli komuś ma pomóc. W e własnych sprawach rzadko próbuje wyważać drzwi ! To intelektualista o oryginalnych zainteresowaniach, często zyskuje opinię dziwaka. W pracy niesystematyczny, zdolny raczej do zrywów. Wówczas błyskawicznie nadrabia zaległości. Może daleko zajść, ale tylko wtedy, gdy pociąga go to, co robi. Akwamaryn pracujący jedynie „dla chleba” będzie przez długie lata szarym referentem. Najchętniej wybiera prawo, medycynę albo badania naukowe. Chociaż brak mu sprytu, nie ma nosa do interesów i obca mu wszelka kalkulacja, za to jest ulubieńcem Fortuny. Ma szczęście do spadków, darowizn i wygranych. Akwamaryn jest uczuciowy ale trudno się angażuje i dużo wymaga od partnera. Wybraniec serca musi wiele sobą reprezentować. Dobrze, gdy ma podobne zainteresowania i poglądy. Z jakich pochodzi sfer i ile ma w portfelu, to już nieistotne. Zakochany Akwamaryn woli dawać niż brać, chce się opiekować i rozpieszczać. Wybierze się na szczyt szklanej góry, jeśli partnerowi to w czymś pomoże. Kobieta z tego znaku jest łagodna i spokojna, lecz doprowadzona do ostateczności staje się niebezpieczna. Walczy jak lwica w obronie swej rodziny, choć zawsze przestrzega reguł fair play. Ma wiele uroku, jest inteligentna i błyskotliwa. Jako matka wymagająca, pragnie, by dziecko spełniło pokładane w nim nadzieje. A oczekuje naprawdę wiele ! Mały Akwamaryn jest poważny i spokojny, lubi zwierzęta i przyrodę. Trzyma się z boku, nie ma dużo kolegów. Robi wrażenie przedwcześnie dojrzałego.

————————————————

 

Koral 1 XII – 20 XII

 

Koral – cieszy się doskonałą kondycją fizyczną i pogodą ducha. Wiecznie uśmiechnięty i rubaszny, żyje dniem dzisiejszym. To uparty optymista, nie dopuszcza do siebie myśli, że przyszłość może przynieść coś złego. Trzeba przyznać, iż los sprzyja Koralowi, ale i on nie gryzie się kłopotami. Nie umie rozpamiętywać porażek; jeśli coś się nie udało, przerzuca się na inny pomysł. Jest lekkomyślny i lubi ryzykować. Jego żywioł to trochę zwariowane i bardzo urozmaicone życie. Koral nie zastanawia się, jest spontaniczny i impulsywny. Podejmuje decyzje w ułamku sekundy, bez oceny sytuacji. Nie wie, co to rozsądek, czy choćby refleksja, on po prostu pędzi przed siebie! Fascynują go wszelkie nowinki. Lubi komfortowe, pełne przyjemności życie, nie nadaje się na ascetę. Jeżeli sam nie potrafi zapewnić sobie dostatku, bez skrupułów korzysta z czyjegoś majątku. Wprasza się na obiadki, nie zapowiedziany wpada do przyjaciół na działkę, a właścicieli jachtu zapewnia, iż jest doskonałym sternikiem. Wielu ludzi chętnie spotyka się z nim, gdyż jest atrakcyjnym gościem. Przede wszystkim nie narzeka, a to rzadka zaleta w naszych czasach. Koral jest życzliwy, choć nie potrafi współczuć. Trudno się temu dziwić, skoro nie przejmuje się nawet własnymi kłopotami. Nie lubi się przepracowywać, ale szuka zajęć ruchliwych, wymagających szerokich kontaktów i wyjazdów. Inny rodzaj pracy wywołuje tylko ziewanie. Uważa, iż pieniądze są po to, by je wydawać, więc często w jego portfelu gwiżdże wiatr. Ma żyłkę hazardzisty i sporo szczęścia do wygranych. Często „dorabia” do pensji pokerem albo ruletką. Miłość w wykonaniu Korala to raczej poryw temperamentu. Fruwa z kwiatka na kwiatek, flirtuje i porzuca kogoś bez wyrzutów sumienia. Po ślubie nie zmienia przyzwyczajeń, więc związek zawarty „na całe życie” rozpada się po roku. Kobieta jest próżna, odważna i atrakcyjna, lubi zdobywać męskie serca. Chce, by otaczał ją wianuszek adoratorów; rywalki eliminuje bezlitośnie. Mąż powinien dużo zarabiać – na zachcianki pani Koral i… służącą. Dla dzieci jest serdeczna, ale dla własnej wygody szybko je usamodzielnia. Mały Koral to typowe żywe srebro, odważny rozrabiaka, trudno go utemperować. Jest prowodyrem większości szkolnych awantur.

————————————————

 

Ametyst 21 XII – 9 I

 

Ametyst – Ametyst dokładnie wie, czego chce od życia. Działa powoli, lecz niezwykle precyzyjnie. Nie uznaje improwizacji i nie da się ponieść nastrojowi chwili. Analizuje każdą sprawę, rozpatruje wszelkie wady i zalety, następnie nakreślić sobie plan działania. Według Ametysta życie to bardzo poważna sprawa i nie można pozwolić sobie na pomyłki. Jest mądry, rozsądny i ambitny. Cechuje go niezależność, pragnie liczyć jedynie na własne siły. Wobec ludzi zachowuje dystans, jest nieufny i podejrzliwy. Sporo wody upłynie, nim przekona się do kogoś. Ma niewielu, ale wypróbowanych przyjaciół. Sam budzi zaufanie, jest konkretny i słowny. Można na niego liczyć, chętnie pomaga, ale oczekuje na oklaski. Sporo w nim despotyzmu, pragnie, by otoczenie podziwiało go i podporządkowało się jego zasadom. Jest skryty i małomówny, trudno wyciągnąć zeń jakieś bardziej osobiste oceny. Mało kto wie, czy Ametyst ma kłopoty, czy też przeżywa chwile szczęścia. W pracy jest obowiązkowy, skupiony i dokładny. Jako podwładny precyzyjnie wykonuje polecenia, a jako szef łatwo zdobywa autorytet. W sprawach finansowych wyjątkowo ostrożny, zawsze chowa do pończochy pokaźną sumkę na ciężkie czasy. W kwestiach sercowych Ametyst przypomina trochę zimną rybę. Pozbawiony sentymentów i temperamentu, zakochuje się powolutku i z zastanowieniem. Kandydat na ślubny kobierzec jest na cenzurowanym, rozłożony na czynniki pierwsze i obserwowany pod lupą. Musi mieć prawy charakter i odpowiednie pochodzenie. Ametyst zwiąże się z kimś biednym, niezaradnym, ale uczciwym i koniecznie z dobrej rodziny. Partner powinien podporządkować się, nie mieszać się do domowej kasy i wychowania dzieci. Kobieta Ametyst jest praktyczna i gospodarna, sprawy domowe stawia na pierwszym miejscu. Pozbawiona kokieterii, dość chłodna, lecz wierna, oddana i troskliwa. Mały Ametyst nie błyszczy w szkole, rozwija się wolniej od swych rówieśników. Jest jednak pracowity i obowiązkowy.

————————————————

 

Malachit 10 I – 31 I

 

Malachit – Malachitowi obce jest wszelkie szaleństwo; ekscentrycy, dziwacy i dusze artystyczne to według niego niebezpieczni psychopaci. Konwenanse, normy i reguły są po to, by ich przestrzegać. Malachit nie chce odróżniać się od tłumu, ubiera się klasycznie i ściśle przestrzega dobrych manier. Dla niego kwestią „być albo nie być” jest opinia otoczenia. Zastanawianie się, co też ludzie powiedzą, przyczyniło się do niejednej bezsennej nocy Malachitu. Jest spokojny, skupiony i bardzo poważny, rzadko się uśmiecha. Marzy o bezpiecznej i dostatniej egzystencji. Solidny, zawsze rzetelnie wywiązuje się z obietnic. W kontaktach z ludźmi unika konfliktów, jest łagodny i taktowny. Od przyjaciół oczekuje uczciwości i prostolinijności, nie znosi intryg i matactw. Lubi dobre książki i inteligentnych ludzi. Jest skryty, woli słuchać, niż mówić. W pracy sumienny i dokładny, ale schematyczny. Brak mu inwencji, ma dość ograniczone spojrzenie na wiele spraw. Woli wykonywać czyjeś polecenia i raczej nie nadaje się na szefa. Może wyważyć tylko otwarte drzwi ! Często wybiera zawód nauczyciela lub bibliotekarza. W miłości realista; owszem, potrafi kochać, ale nie traci głowy. Bardzo poważnie podchodzi do spraw małżeństwa, bowiem jego świat kończy się na rodzinie. Związki Malachitu są trwałe, gdyż nie znosi poważniejszych zmian. Najlepiej czuje się w domu ! Kobieta jest inteligentna, rozsądna i praktyczna. Miła, ale dość chłodna. Nie robi scen, unika sporów, lecz nie potrafi zdobyć się na czułość. Nie rozpieszcza dzieci, choć dba o nie. Mały Malachit jest grzeczny, poważny i odpowiedzialny. Dość trudno adaptuje się w środowisku rówieśników.