Mikrowibracje są obecne w każdym żywym organizmie i odgrywają taką samą rolę, jak ruchy Browna (cieplne) w przyrodzie nieożywionej. Przy braku ruchów Browna (przy temperaturze zera absolutnego) reakcje chemiczne są hamowane, a przy pełnym braku mikrowibracji dochodzi do zatrzymania wszystkich fizjologicznych i biochemicznych procesów w żywym organizmie. Mikrowibracje są tak samo znaczącym i nieodzownym źródłem dla organizmu, co jedzenie i tlen. Ludzie i zwierzęta samodzielnie doprowadzają do powstawania mikrowibracji w swoim ciele.
Ich podstawowym źródłem jest aktywność mięśniowa (drżenie mięśni), która ma miejsce nawet w stanie spoczynku.
Podczas snu aktywność mięśniowa jest ok. dwukrotnie niższa, niż podczas ruchu, dlatego rano często zaobserwować można obrzęk, ociężałość ruchową. Siedzący tryb życia w sposób istotny obniża ogólny poziom mikrowibracji w organizmie, co prędzej czy później doprowadza do powstania wielu różnych chorób.
Źródłem mikrowibracji jest także dźwięk. Dziecko często głośno płacze właśnie dlatego, że krzyk dostarcza organizmowi mikrowibracji. Wystarczy zacząć kołysać dziecko w łóżeczku, a ono od razu się uspokaja. Zrelaksowane koty rozluźniają się i obniżenie mikrowibracji ze strony mięśni szkieletowych kompensują mruczeniem. Całkowicie rozumową, fizjologiczną podstawę ma przekonanie o tym, że śmiech przedłuża życie. Terapia wibroakustyczna pozwala na zwiększenie ilości mikrowibracji w organizmie. Właśnie tym wyjaśnia się jej efektywność i spektrum zastosowań. W urządzeniach wibroakustycznych wykorzystuje się pasmo częstotliwości i amplitudy drgań, zgodne z mikrowibracjami w żywym organizmie. Podstawowe obszary działania to obszary powstania patologii i nie posiadające własnej tkanki mięśniowej nerki, wątroba i kręgosłup. Od intensywności wibracji właśnie w tych obszarach zależą pokłady siły w ciele, jego układ odpornościowy i zdrowie.
Wibroakustyczny masaż okolic nerek zwiększa ogólne fizyczne zasoby organizmu, wywołując odczucie przypływu sił, zwiększając wytrzymałość na wysiłek fizyczny, normalizując ciśnienie, poprawiając sen, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Masaż okolic wątroby przyspiesza procesy detoksykacji i wydalania osadów, zauważalnie zmniejsza intensywność reakcji alergicznych. Masaż kręgosłupa poprawia ukrwienie rdzenia kręgowego i zwiększa ilość dostarczanych do krwi komórek pierwotnych (patent FR Nr 2166924), potrzebnych do odbudowy tkanek. Masaż okolic, w których doszło do stanów chorobowych znacznie zwiększa prędkość wydalania zanieczyszczeń, zmniejsza obrzęk, przyspiesza reakcję systemu immunologicznego i zwiększa efektywność terapii lekarstwami. W przypadku wrażliwości uczuleniowej na lekarstwa masaż wibroakustyczny często jest jedynym sposobem na wyleczenie dolegliwości.